הכנת תוכנית עסקית
צרו איתנו קשראו חייגו 03-9674704
כסף חכם - מימון נכון לעסק

השגת מימון מתאים לעסק הינו אחד היסודות המרכזיים והחשובים להצלחה וביסוס הפעילות העסקית. זה נכון לעסקים חדשים/עסקים בהקמה וכמובן גם לעסקים קיימים.

הפתרון הנוח והמוכר הוא לגשת לבנק ולבקש הלוואה. להלוואה בנקאית כזו יש יתרונות, אולם גם חסרונות לא מעטים: הבנק יסכים להעניק הלוואה עסקית בכפוף לתנאים הבאים:

א. העמדת בטחונות מספקים (בד"כ ביחס של 1:1 לפחות ולכן לא תמיד אפשר וכדאי לקבל ההלוואה) .

ב. כושר החזר – הבנק יבדוק את כושר החזר ההלוואה של העסק הלווה בהתאם לתזרים המזומנים הצפוי .

בהתבסס על הנתונים הנ"ל הבנק "יגזור" את רמת הסיכון ויחליט אם להעניק את ההלוואה ובאילו תנאים כאשר רמת הריבית תקבע בהתאם לסיכון ההלוואה.

היתרון בקבלת הלוואה מהבנק הנו שהתהליך קצר (מס' ימים) וללא בירוקרטיה מורכבת, החיסרון בתהליך הנו רמת הביטחונות הגבוהה שהבנק ידרוש ולעיתים גם ריבית גבוהה ביחס לאלטרנטיבה.

האפשרות האחרת הנה פנייה לקרנות מימון לקבלת הלוואה.

ההבדל בין קרן מימון לבין בנק הינו הבדל מהותי ומשמעותי: בעוד שהבנק הינו גוף הפועל למטרות רווח הקרן הינה גוף הפועל שלא למטרת רווח (אבל גם לא למטרות הפסד!), אלא ליצירת מקורות תעסוקה ועידוד הצמיחה במשק באמצעות מתן הלוואות. בניגוד לבנק הקרן תעניק הלוואה ליזם/עסק בעל רעיון עסקי טוב ו/או פעילות עסקית סבירה ברמת בטחונות הנמוכים מאשר הבנק זאת בהתבסס על תוכנית עסקית אשר תוגש לקרן.

מומלץ להתחיל את כל תהליך הבדיקה, הכנת התוכנית העסקית ואישור קבלת ההלוואה עוד לפני הקמת העסק ו/או כאשר העסק לפני הקושי התזרימי ולא כאשר הוא עמוק בתוכו, אחרת אתה עלול לגלות כי דלתות רבות כבר נסגרו בפניך. קבלת הלוואה מהקרן כרוכה בהכנת תוכנית עסקית ובצירוף מסמכים רלוונטיים ולכן אורכת זמן (בהתאם לקרן). אשר על כן מומלץ להתחיל בהליך הפנייה לקרן לפני הקמת העסק ו/או לפני שהעסק נקלע למצוקת אשראי.

יתרון נוסף של הקרן הנו פיזור האשראי העסקי על פני מס' מקורות ולא רק על חשבון הבנק (על זה נאמר כי לא מניחים את כל הביצים בסל אחד).

 

איך תדע איזה קרן מתאימה לך?

יש להתאים את סוג המימון לקרן המתאימה בהתאם למאפייני העסק ומאפייני היזם. למשל, האם אתה צריך את ההלוואה כדי להקים עסק חדש או כדי להרחיב עסק קיים? מה גובה המחזור השנתי שלך? האם אתה תושב חוזר או עולה חדש?

לפי התשובה לכל אחת מהשאלות האלו (ועוד רבות נוספות) היועץ העסקי של המט"י יוכל להתאים עבורך את קרן המימון המתאימה לך ביותר.

למשל הקרן לסיוע לעסקים בערבות המדינה מאפשרת לקבל הלוואות גדולות בסדר גודל של מאות אלפי שקלים, כאשר 79-90% מגובה ההלוואה ניתנת עם ערבות מדינה. הבטחונות הנדרשים מבעל העסק קטנים מאלו שבנק היה דורש בהלוואה בסדר גודל כזה. קרן זו מתאימה גם לעסקים בהקמה וגם להרחבת עסקים קיימים.

דוגמה אחרת היא האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, המאפשרת ליזמים ובעלי עסקים קיימים בעלי מחזור חודשי של עד 150,000 ש"ח לקבל הלוואה בסך 90,000 ש"ח לפיתוח והקמה, או 60,000 ש"ח להון חוזר ללא ריבית וללא הצמדה! בתנאי הלוואה זו, על בעל העסק להביא 3-4 ערבים כבטחון בהתאם לדרישות הקרן.

ישנן עוד קרנות מימון נוספות לעסקים כגון קרן נתן, קרן שמש, קרן ניו-יורק ועוד. לכל קרן יש את תנאי ההלוואה הייחודיים לה, והזכאים לקבלתה. לכן חשוב לבדוק את צרכי העסק ולבצע פנייה לקרן המתאימה ביותר .

רוצה לדעת על עוד קרנות מימון והזכאות להן? לחץ כאן להשוואה בין הקרנות השונות כדי לדעת מה מתאים לך>> 

חשוב לזכור: קל יותר לקבל הלוואה כאשר אנו לא "לחוצים", לכן אל תמתינו ל"דקה התשעים" ותפעלו להשגת מימון חכם לפני שתקלעו למצוקת אשראי .

בהצלחה,

מט"י ראשל"צ

המאמרים שלנו